Wiele osób wychodzi z założenia, że skoro coś zostało dopuszczone do sprzedaży to znaczy, że jest dla nas bezpieczne. Ale czy słusznie?
Niestety nie jest to prawidłowe założenie, o czym świadczą między innymi wycofania różnych produktów, do których dochodzi dość często. Jak to możliwe? Zaraz Wam wszystko wyjaśnię.
Dlaczego na sklepowe półki trafiają niebezpieczne produkty?
W wielu przypadkach prawo chroni nas konsumentów i w odpowiednich rozporządzeniach zawarte są informacje jakich substancji w danym produkcie nie może być wcale, a jakie mogą występować w ograniczonych ilościach. Niestety zdarza się, że na sklepowe półki trafiają też produkty, które tych wymogów nie spełniają, a kontrole prowadzone są niestety wyrywkowo, więc nie wszystkie nieprawidłowości zostaną wykryte.
Czasami natomiast, zostają wykryte, gdy dany produkt był już w sprzedaży na przykład kilka miesięcy.
Wówczas sklepy, które miały go w swojej ofercie informują na swoich stronach internetowych lub w sklepach stacjonarnych, że sprzedawany przez nich produkt został wycofany i że wszystkie osoby, które go kupiły powinny zaprzestać używania i mogą zwrócić go do sklepu. Niestety informacje te nie docierają do wszystkich, więc w wielu naszych domach mogą znajdować się produkty, których nie powinniśmy używać.
Jakie produkty najczęściej są wycofywane?
Tu nie ma reguły. Kontrole prowadzone są w wielu różnych kategoriach.
Możemy spotkać informacje o wycofaniu:
- żywności,
- kosmetyków,
- akcesoriów kuchennych,
- zabawek,
- a nawet ubrań.
Czasami jest to spowodowane błędem produkcyjnym, jak na przykład żywność zanieczyszczona bakteriami czy alergenami, których nie powinno w niej być. Innym razem zły skład związany jest z niską jakością danej rzecz i próbą sprzedania czegoś co nie spełnia wymagań.
Jednak warto wiedzieć, że bywają też produkty, w przypadku których wycofania bardzo często się powtarzają. Jednym z nich są czarne akcesoria kuchenne wykonane z nylonu. Są kraje, w których zostały już one zakazane, jednak u nas wciąż można je sprzedawać. Przy czym na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego często pojawiają się ostrzeżenia informujące, o tym, że kolejne akcesoria wycofano z powodu przekroczonej migracji pierwszorzędowych amin aromatycznych.
W przypadku takich produktów warto wiedzieć, aby ich po prostu nie kupować.
Gdzie szukać informacji o wycofanych produktach?
Jeżeli interesuje Was wycofana żywność oraz produkty do kontaktu z żywnością to warto śledzić zakładkę OSTRZEŻENIA na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz OGŁOSZENIA O PRODUKTACH NIEBEZPIECZNYCH na stronie UOKiK.
Natomiast jeśli chcecie dostawać w swoim telefonie powiadomienia o wycofywanych produktach polecam aplikację foodAlert. Po jej zainstalowaniu powiadomienia będą Wam się wyświetlać na ekranie.
Sama lubię również przeglądać raporty na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Znajdziemy tam dane z kontroli różnych przedmiotów (np. zabawek dla dzieci) wraz z dokładną informacją jakie nieprawidłowości stwierdzono. UOKiK sprawdza działalności firm oraz wypuszczane przez nie produkty i nakłada kary na nieuczciwych sprzedawców. Warto śledzić ich komunikaty, bo daje to dodatkowe informacje kto jest nie do końca uczciwy.
Poniżej przygotowałam dla Was linki do różnych informacji o wycofanych produktach i stron, na których warto szukać takich informacji.
RAPORTY UOKiK
PRZYKŁADOWE OSTRZEŻENIE ZE STRONY SANEPIDU
INNE MIEJSCA Z ALERTAMI
- Safety Gate: the EU rapid alert system for dangerous non-food products – strona z informacjami o produktach niespełniających wymagań
- Aplikacja foodAlert
- Informacja o wycofanych produktach w sklepach Pepco
- Informacja o wycofanych produktach w sklepach Sinsay
- Informacja o wycofanych produktach w sklepach Action
- Informacja o wycofanych produktach w sklepach Kik
- Informacja o wycofanych produktach w sklepach Primark
Niestety na powyższych stronach sklepów informacje o wycofanych produktach znikają po jakimś czasie, wiec czasami zdarza się, że nie znajdziemy tam żadnych informacji, a czasami produktów będzie kilka. Osobiście jestem zdania, że każdy sklep internetowy powinien mieć obowiązek posiadania strony internetowej, na której umieszcza tego typu informacje i powinny one zostawać tam na zawsze. W ten sposób łatwo byłoby zauważyć jak wiele produktów niespełniających wymagania trafia do tych sklepów.